Wpisy z tagiem: góry

środa, 22 września 2010
Włodarz
Decydując się na zamieszkanie we Wrocławiu wiedziałam, że jest to piękne miasto i do gór blisko. Wkrótce przekonałam się, że cały Dolny Śląsk to piękny region bogaty w historie i niezwykłe miejsca.
W ostatni weekend wybraliśmy się w Góry Sowie (ależ one są blisko!). Głównym celem naszej wycieczki były sztolnie walimskie. Do Walimia dotarliśmy od strony Dzierżoniowa drogą, która takiemu "niziołkowi z nizin" wydawała się zawieszona na zboczu Wielkiej Sowy (najwyższy szczyt Gór Sowich). Kilka razy zwątpiliśmy, czy ten leśny dukt to na pewno droga wojewódzka. Jak tylko wyjechaliśmy na kawałek wolnej przestrzeni ukazały się naszym oczom cudowne widoki.Mieliśmy ochotę porzucić auto i wraz z tłumem zmierzającym w odstępy leśne udać się na grzybobranie. Ale w ten weekend celem było podziwianie Gór Sowich od spodu.
Pierwotnie mieliśmy zobaczyć Osówkę, ale skończyło się na Włodarzu. Głównie dlatego, że był najlepiej oznakowany na wjeździe do miasta. To niestety dość często spotykana przypadłość w naszych miejscowościach - brak oznaczeń. Zarówno turystycznych, jak i często drogowych.
Nie będę się rozpisywać o historii sztolni walimskich. Dla większości jest ona chyba znana. Przynajmniej w tej części, która została odkryta. Cała reszta to legendy. W internecie krąży cała masa teorii o ich przeznaczeniu. Od podziemnych laboratoriów po ukryte bazy UFO współpracujących z nazistami.
To co zobaczyliśmy w podziemiach robi wrażenie. Nie trudno uwierzyć w podziemne miasto, gdy widzi się te kilka korytarzy i kilka większych sal. Ich widok od razu nasuwa jedną myśl, że to zaledwie przedsionek. Przedsionek do czego? Chm, być może kiedyś się dowiemy. A być może nigdy.
Miejsce to ma w sobie dodatkowo coś ponurego i pierwotnego. Zwiedzając nie sposób zapomnieć o więźniach zmuszanych do pracy w nieludzkich warunkach.

Dodatkową atrakcją jest zwiedzanie z łodzi zalanych korytarzy.


jedno z wejść


wagonik do wywożenia urobku


podziemne życie, czyli mech na suficieno i po co oni to kopali?
1 , 2
 
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi

Wszystkie prace są chronione prawami autorskimi. Jakiekolwiek kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez pisemnej zgody twórcy jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) JEŻELI CHCESZ POŻYCZYĆ ZDJĘCIE W JAKIMKOLWIEK CELU - ZAPYTAJ, NAJLEPIEJ NA MAILA (KOPERTKĘ WYSTARCZY WCISNĄĆ) NA FACEBOOKU JEDYNIE BYWAM

Pixmac - agencja stockowa oferująca ponad 10 milionów obrazów.

Bank zdjęć Pixmac.pl.
Kupuj tanie zdjęcia i grafiki. Pixmac sprzedaje miliony zdjęć, ilustracji, tapet i grafik wektorowych.
To najprostszy w użyciu serwis stockowy na świecie. Kupuj bez rejestracji już w kilka minut!


MOJA WYTWÓRCZOŚĆ


MAIL


CIUT WIĘKSZE PO KLIKNIĘCIU, WYTWÓRCZOŚĆ WŁASNA

Wrocław krok po kroku

Wypromuj również swoją stronę