Wpisy z tagiem: zabytki

środa, 26 czerwca 2013
Noce i dni kościołów
W tym roku zrobiliśmy sobie mały churching ;) Noce Kościołów trwały we Wrocławiu od 21 do 24 czerwca. Zwiedzanie wyszło nam trochę tak przypadkowo, np do Urszulanek zajrzeliśmy przechodząc, a okazało się, że trafiliśmy na zwiedzanie z przewodniczkami, które bardzo ciekawie opowiadały o historii Dolnego Śląska, Klaryskach i Piastach :) Podczas zwiedzania mauzoleum padł prąd i zrobiło się nastrojowo, bo siostry pozapalały wszędzie świece :D
W Katedrze trafiliśmy na końcówkę koncertu. A w niedzielę wybraliśmy się do Henrykowa do Opactwa Cystersów (nawet udało nam się dojrzeć dwóch z czterech zamieszkujących tam braci :)
W Strzelinie zatrzymaliśmy się na chwilę, by się rozejrzeć po tym miasteczku, w którym pozostało niewiele zabytków. A było niegdyś ładne, o czym można się przekonać oglądając slajdy zamontowane w drewnianych słupach na chodnikach. Bardzo ciekawa inicjatywa, można popatrzeć na slajd i porównać stan przedwojenny z obecnym. Niestety kościół w Strzelinie był zamknięty na głucho. Nie rozumiem tego zamykania kościołów, szczególnie w niedzielę. Lepiej było w Białym Kościele - tam można było wejść i popatrzeć przez kratę. Z Białego Kościoła rozciąga się piękna panorama na wzgórza i dwa jeziorka, do których pognaliśmy zmyć z siebie niedzielny upał.
W sobotę mieliśmy przerwę w zwiedzaniu na z grillowanie pstrąga :)

niedziela, 11 marca 2012
Baszta Niedźwiadka
Nawet nie przypuszczałam, że za Halą Targową Wrocław skrywa średniowieczną basztę, w całkiem niezłym stanie. Jakoś wcześniej nie przechodziłam tamtędy. Warto czasem zejść z utartych ścieżek.
Budynek zarósł w koło blokami i całość nie wygląda zbyt interesująco. Sam w sobie stanowi jednak ciekawostkę :) Taka zapomniana przez wszystkich baszta. Może w jej czeluściach śpi jakiś strażnik średniowieczny, o którym też zapomniano?

Wspomagając się wikipedią:

Baszta Niedźwiadkaśredniowieczna baszta w systemie fortyfikacji miejskich Wrocławia, znajdująca się pomiędzy dzisiejszymi ulicami: Piaskową a Kraińskiego, na tyłach Hali Targowej przy pl. Nankiera.

Pierwotnie (około połowy XIII wieku) był to tylko prostokątny wykusz we wschodniej linii obwarowań wewnętrznych umożliwiający rażenie z boku nieprzyjaciela zbliżającego się do murów. W wieku XIV wykusz uzyskał dodatkową kondygnację, stając się czworoboczną wieżą, w której umieszczono otwory strzelnicze. W wieku XV lub XVI basztę wyposażono w działobitnię.

Późniejsze rozbudowy systemu fortyfikacji miasta opierały się już na nowocześniejszych konstrukcjach budowlanych i obejmowały obszerniejszą połać miasta, poza wewnętrzną linią średniowiecznych murów miejskich. Baszta Niedźwiadka utraciła swoje militarne znaczenie na tyle, że podczas nakazanej w roku 1807 przez napoleońskich dowódców rozbiórki murów miejskich zachowano ją. W ciągu wieku XIX i na początku XX przebudowywano ją i adaptowano do innych celów tak, że dotrwała[1] do II wojny światowej. Podczas oblężenia Festung Breslau baszta zniszczona została w 75%, ale w latach 19571958 podjęto jej rekonstrukcję według projektu Mirosława Przyłęckiego. Podczas tej rekonstrukcji wmurowano w południowo-wschodni narożnik baszty kamienną rzeźbę niedźwiadka, odnalezioną w zwałach powojennych gruzów gdzieś w rejonie ul. Łaciarskiej; od tej rzeźby baszta zyskała swą dzisiejszą nazwę.

Tagi: zabytki
22:18, emilya5
Link Komentarze (4) »
niedziela, 01 stycznia 2012
Ostanie zdjęcie z zeszłego roku
Nim zegar wybił północ, a w niebo poleciało tysiące fajerwerków dymiąc, skwiercząc i hałasując, wybraliśmy się z M. na spacer. Powinnam tu teraz dodać na zimowy spacer, ale sami wiecie, jak to z tą zimą w tym roku jest. Poszliśmy przez Wyspę Słodową uśpioną w ciemnościach, gdzie bezlistne drzewa szeptały do siebie o ciepłych dniach, kiedy to dawały schronienie przed słońcem odpoczywającym studentom. Minęliśmy "barkę" rozświetloną kolorowymi światełkami. I przeszedłszy remontowanym mostem przy Młynie Maria skierowaliśmy się na Ostrów Tumski. W taki wieczór spacer po Ostrowie to sama przyjemność. Gazowe latarnie rzucały wątłe światło na bruk. Nic nie zakłócało ciszy i spokoju, jaki tam panował. Nawet turystów można było policzyć na palcach jednej ręki. Odra zastygła w bezruchu tocząc swój nurt gdzieś przy dnie. Zatrzymaliśmy się na chwilę, by podziwiać "podwodny Wrocław" idealnie odwzorowany tego wieczoru na tafli wody. Zupełnie jakby czas się zatrzymał, a Stary Rok próbował wykraść Nowemu kilka dodatkowych chwil rozciągając pozostałe mu minuty i godziny.


A potem skierowaliśmy się w stronę Rynku i cały czar prysł :)
wtorek, 02 listopada 2010
p.w.św.Walentego
W Lubiążu. Piękny barok.


| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagi

Wszystkie prace są chronione prawami autorskimi. Jakiekolwiek kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez pisemnej zgody twórcy jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) JEŻELI CHCESZ POŻYCZYĆ ZDJĘCIE W JAKIMKOLWIEK CELU - ZAPYTAJ, NAJLEPIEJ NA MAILA (KOPERTKĘ WYSTARCZY WCISNĄĆ) NA FACEBOOKU JEDYNIE BYWAM

Pixmac - agencja stockowa oferująca ponad 10 milionów obrazów.

Bank zdjęć Pixmac.pl.
Kupuj tanie zdjęcia i grafiki. Pixmac sprzedaje miliony zdjęć, ilustracji, tapet i grafik wektorowych.
To najprostszy w użyciu serwis stockowy na świecie. Kupuj bez rejestracji już w kilka minut!


MOJA WYTWÓRCZOŚĆ


MAIL


CIUT WIĘKSZE PO KLIKNIĘCIU, WYTWÓRCZOŚĆ WŁASNA

Wrocław krok po kroku

Wypromuj również swoją stronę