Blog > Komentarze do wpisu
Męcinka - kapliczki domkowe
Do Męcinki dotarliśmy przypadkiem. Wyjeżdżaliśmy z miasta na majówkę do Bolesławca i na zamek Kliczków (jednodniowy wypad), kiedy radio poinformowało nas, że autostrada stoi w korku z powodu kolizji, a zjazd z obwodnicy zapchany, bo wszyscy w góry jadą. Wyjęłam więc mapę (tak, taką papierową, składaną:) i skierowaliśmy się na Środę Śląską, żeby ominąć najgorszy odcinek A4. W czasie urokliwej jazdy opłotkami stwierdziliśmy, że w Kliczkowie też pewnie tłumy i pojechaliśmy drogą na Lwówek Śląski, po drodze zahaczając o Złotoryję (o atrakcjach tam widzianych i tych niespodzianych, czyli jak można wejść na basztę na tzw. krzywy ryj jeszcze napiszę).

Wracaliśmy omijając już zupełnie autostradę. Tak na marginesie, ta stara autostrada jakaś taka dziwna się teraz wydaje, wąska, z zatoczkami, zupełnie inna jakość w porównaniu chociażby z powstającymi teraz ekspresówkami.


No właśnie, wracając drogą 363 na Jawor, zaintrygował nas znak szlaku cysterskiego na Męcinkę. Zjechaliśmy więc, by przyjrzeć się z bliska miejscowości i reklamowanym kapliczkom.
Wioska jest nieduża, ale ładnie położona, niedaleko płynie Nysa Szalona (no, trochę dalej, ale ta nazwa tak mi się podoba, że musiałam o niej wspomnieć).
W różnych punktach Męcinki postawione są kapliczki domkowe pochodzące z XIX wieku. Każda ma indywidualny wystrój, w takim typowo ludowo-katolickim stylu. Dla mnie ten kiczowaty, prosty styl jest bardzo urokliwy.
Będąc w tamtej okolicy warto zapoznać się z terenem ponieważ kapliczki, to nie jedyne atrakcje. Przy kościele stoi krzyż pokutny, a na górze Górzec znajduje się Droga Krzyżowa.
Jako, że wracaliśmy po całym dni łażenia i byliśmy nieprzygotowani merytorycznie więc zaliczyliśmy jedynie kapliczki domkowe plus jedną słupową (stoi w pobliżu drogi).Jest i miejscowy artysta :)


Najpiękniejsze na Dolnym Śląsku jest to, że gdziekolwiek się nie ruszymy znajdziemy coś wartego obejrzenia, czasem będzie to rzeźba na budynku, czasem urocza zagubiona wioska, a czasem niezwykły widok na okolicę :)

wtorek, 03 czerwca 2014, emilya5
TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: ikroopka, *.dynamic.chello.pl
2014/06/03 22:00:39
No i przypomniałaś mi, że nie tak dawno tam bylismy, tez na Kalwarii i zdjęć nie dałam;(
To jest piękna okolica, na fajny spacer, polecam:)
-
2014/06/03 22:55:07
Bardzo ciekawe miejsce :)

A widziałaś Drogę Krzyżową w Wambierzycach i tamtejsze kapliczki? :)

Wszystkie prace są chronione prawami autorskimi. Jakiekolwiek kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez pisemnej zgody twórcy jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) JEŻELI CHCESZ POŻYCZYĆ ZDJĘCIE W JAKIMKOLWIEK CELU - ZAPYTAJ, NAJLEPIEJ NA MAILA (KOPERTKĘ WYSTARCZY WCISNĄĆ) NA FACEBOOKU JEDYNIE BYWAM

Pixmac - agencja stockowa oferująca ponad 10 milionów obrazów.

Bank zdjęć Pixmac.pl.
Kupuj tanie zdjęcia i grafiki. Pixmac sprzedaje miliony zdjęć, ilustracji, tapet i grafik wektorowych.
To najprostszy w użyciu serwis stockowy na świecie. Kupuj bez rejestracji już w kilka minut!


MOJA WYTWÓRCZOŚĆ


MAIL


CIUT WIĘKSZE PO KLIKNIĘCIU, WYTWÓRCZOŚĆ WŁASNA

Wrocław krok po kroku

Wypromuj również swoją stronę