Blog > Komentarze do wpisu
Park Pokoju w Nadolicach
Zajrzeliśmy tam w sierpniowe, upalne popołudnie. To była chyba niedziela. Ostatni ludzie wychodzili z kościoła. Tuż za nim, równa, asfaltowa droga skręcała w pola. Na jej krańcu, otoczony wysokim płotem, znajdował się Park Pokoju, a właściwie to Cmentarz Żołnierzy Niemieckich poległych na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wysiedliśmy z auta i poszliśmy spacerkiem alejkami cmentarza między drzewkami, kamiennymi krzyżami i tablicami z nazwiskami poległych. Towarzyszyła nam cisza typowa dla letniego popołudnia. Idealna by zadumać się chwilę nad losem żołnierskim, życiem i przede wszystkim historią.
PS. Czytałam o kontrowersjach związanych z cmentarzem. Myślę, że znając nazwiska zbrodniarzy wojennych i składając ich szczątki do wspólnych mogił nie powinno się ich upamiętniać w żaden sposób, chociażby przez wyrycie ich nazwisk na kamiennych tablicach, czy krzyżach. Nie jesteśmy w stanie ocenić każdego poległego żołnierza. Musimy jednak głośno i wyraźnie mówić w imię czego i kogo ci żołnierze ginęli. Miejmy szacunek dla zmarłych ale pamiętajmy o historii i wydarzeniach lat 1939-45 oraz pamiętajmy o ofiarach tamtego okresu, którym to się należy.
wtorek, 23 października 2012, emilya5
TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2012/10/24 13:02:27
PS
Nie wiem dokładnie, o czym piszesz, ale cmentarz to nie książka historyczna. Ludzi powinni tam oceniać najwyżej ich najbliżsi, zaś mszczenie się na zmarłych poprzez odbieranie im prawa do własnego imienia na nagrobku brzmi podle.
-
2012/10/24 20:53:45
Cmentarz, który jest jednocześnie pomnikiem nie powinien gloryfikować zbrodniarzy.
-
2012/10/25 05:56:41
Cmentarz jest cmentarzem, a grób ma się jeden. Celowo grzebiąc ludzi bezimiennie, człowiek upodobniłby do zbrodniarzy.

Wszystkie prace są chronione prawami autorskimi. Jakiekolwiek kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez pisemnej zgody twórcy jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) JEŻELI CHCESZ POŻYCZYĆ ZDJĘCIE W JAKIMKOLWIEK CELU - ZAPYTAJ, NAJLEPIEJ NA MAILA (KOPERTKĘ WYSTARCZY WCISNĄĆ) NA FACEBOOKU JEDYNIE BYWAM

Pixmac - agencja stockowa oferująca ponad 10 milionów obrazów.

Bank zdjęć Pixmac.pl.
Kupuj tanie zdjęcia i grafiki. Pixmac sprzedaje miliony zdjęć, ilustracji, tapet i grafik wektorowych.
To najprostszy w użyciu serwis stockowy na świecie. Kupuj bez rejestracji już w kilka minut!


MOJA WYTWÓRCZOŚĆ


MAIL


CIUT WIĘKSZE PO KLIKNIĘCIU, WYTWÓRCZOŚĆ WŁASNA

Wrocław krok po kroku

Wypromuj również swoją stronę