Blog > Komentarze do wpisu
Drzwi

We Wrocławiu jest mnóstwo interesujących drzwi. Najczęściej prowadzą do ciemnych i zaniedbanych klatek kamienic. Niektóre są odnowione, niektóre zapuszczone. Ambitnie chciałabym ich sfotografować jak najwięcej, bo wszystkich się chyba nie uda. Często te cudne, secesyjne drzwi umieszczone są w pięknie rzeźbionych portalach. Idzie sobie człowiek w jakieś konkretne miejsce, zboczy na chwilę z codziennie używanej drogi i nagle: BACH! Staje przed portalem, który wygląda, jak zaczarowana brama. Tak było i dziś. Wyjątkowo poszliśmy ul. Dworcową w stronę Podwala. Pod koniec Dworcowej pełno zapuszczonych kamienic, z których tynk się sypie. No i te drzwi. Nie wiem kto wpadł na pomysł, żeby tak je odmalować, ale efekt był conajmniej zaskakujący. Wzór został dobrany do okalających je płaskożeźb. Niestety nie udało mi się zrobić zdjęcia całości. Kto wie, jaki tam wąski chodnik to rozumie, a na przechodzenie na drugą stronę nie było czasu, zresztą zmierzch zapadał i nie wiele by wyszło. Ale będę tamtędy jeszcze przechodzić nie raz. Nie jedne drzwi tam widziałam i jest jeszcze taka wąska uliczka w bok, której też chciałabym się przyjrzeć z bliska. Uf, wyjątkowo długi wstęp.

Ech, gdyby się tak dało odremontować WSZYSTKIE kamienice w tym mieście i dosadzić zieleni i drogi naprawić, to by było miasto! (miasto cudów)

czwartek, 10 marca 2011, emilya5
TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: alodia1949, *.dynamic.chello.pl
2011/03/11 11:01:38
po co odnawiac kamienice, przecież Wrocławiowi najbardziej potrzebne sa fontanny!
-
2011/03/13 15:11:55
Remonty kamienic najczęściej pociągają za sobą zubożenie ornamentyki fasad :( No i do tego fatalna kolorystyka, jaką zyskują kamieniczki - najczęściej wybiera się wszelkie "kaczuszkowe" odcienie...
-
2011/03/13 19:07:09
Pytanie zatem - odnawiać, tracąc przy tym część ornamentyki, czy poczekać, aż się rozsypią i jedynie na zdjęciach będziemy sobie mogli oglądać jakie to piękne, bogate w ornamenty mieliśmy kamienice?
"Kaczuszkowe" odcienie chyba najtaniej w hurcie wychodzą ;). Z drugiej strony, część z tych kamienic w oryginale miała nie lepsze kolory.
-
2011/03/13 19:24:45
Zarówno "szybki i tani remont", jak i nic-nie-robienie kończą się dla kamienicy tak samo - zniszczeniem. Remonty przeprowadza się byle jak, byle taniej, byle szybciej i by efekt dawał po oczach: "Ach, jakże miasto dba o kamienice!" W rzeczywistości remontuje się na ogół tylko fasadę frontową. Likwiduje się znaczną część ozdób, rzuca kolor (kaczuszkowy boom trwa). W środku sypie się, jak się sypało, okna niewymienione (później lokatorzy wymienią na własną rękę, każdy wstawi takie, jak mu się spodobają... a przy okazji pomaluje sobie ościeżnice na kolor "prawie taki jak na fasadzie"), często i dach pozostawia wiele do życzenia. Czy to ma pomóc zachować piękno kamienic? To jak makijaż dla konającego... ;]
-
2011/03/13 20:09:23
To prawda, remont powinien być gruntowny i przemyślany. Kiedy widzę, jak wyglądają te niby wyremontowane kamienice od podwórka, czy na klatkach schodowych to żal d..e ściska. Ale na to potrzeba nie tylko pieniędzy, ale i zaangażowania mieszkańców kamienic chociaż by w to, żeby nie psuli tego co się robi. Gdyby mnie było stać, kupiłabym sobie kamienicę, wyremontowała i cieszyła się, że chociaż jeden budynek udało mi się uratować. Ale mnie nie stać. I wybierając mniejsze zło wolę jakikolwiek remont niż żaden. A chociaż by te okna - jak mieszkańcy chcą wymieniać, niech wymieniają, ale może z ograniczeniem do takich, które będą pasować, żeby to miało ręce i nogi. Tylko kto tego przypilnuje, jak miasto nie ma spójnej polityki estetycznej.
Jeśli chodzi o ozdoby, to wydaje mi się, że doprowadzenie ich do stanu pierwotnego nie jest takie proste. To w końcu ręczna robota, dłubanina i dodatkowe koszty. Ja też życzyłabym sobie, żeby wszystko przebiegało idealnie. Kamienice lśniły, a gówniarze nie bazgrali po nich sprayami. Ale to tylko życzenia, bo chociaż cuda się zdarzają to jednak rzadko.

Wszystkie prace są chronione prawami autorskimi. Jakiekolwiek kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie bez pisemnej zgody twórcy jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.) JEŻELI CHCESZ POŻYCZYĆ ZDJĘCIE W JAKIMKOLWIEK CELU - ZAPYTAJ, NAJLEPIEJ NA MAILA (KOPERTKĘ WYSTARCZY WCISNĄĆ) NA FACEBOOKU JEDYNIE BYWAM

Pixmac - agencja stockowa oferująca ponad 10 milionów obrazów.

Bank zdjęć Pixmac.pl.
Kupuj tanie zdjęcia i grafiki. Pixmac sprzedaje miliony zdjęć, ilustracji, tapet i grafik wektorowych.
To najprostszy w użyciu serwis stockowy na świecie. Kupuj bez rejestracji już w kilka minut!


MOJA WYTWÓRCZOŚĆ


MAIL


CIUT WIĘKSZE PO KLIKNIĘCIU, WYTWÓRCZOŚĆ WŁASNA

Wrocław krok po kroku

Wypromuj również swoją stronę